Opis
Przygotowując zarys tej książki chcieliśmy uzyskać odpowiedzi na szereg pytań związanych z funkcjonowaniem państwa w warunkach silnego oddziaływania otoczenia zewnętrznego. W praktyce skupiliśmy się na uwarunkowaniach globalnych.
W toku dyskusji zwróciliśmy uwagę na kilka problemów. Pierwszym z nich jest odmienność postrzegania i definiowania globalizacji, co wciąż, pomimo licznej literatury, prowadzi do nieporozumień i błędnych interpretacji. Postanowiliśmy pokazać, że postrzeganie to jest znacząco bardziej odmienne, niż nam się wydaje, gdy uwzględnimy pozaeuropocentryczny punkt widzenia.
Ponadto zauważyliśmy, że proces zmian jest często utożsamiany z globalizacją. Nie ulega wątpliwości, że współcześnie globalizacja jest główną i podstawową siłą napędową przemian, jednakże oprócz niej oddziałują również inne siły, których obecność jest zauważalna już we wcześniejszych okresach historycznych. Można wręcz powiedzieć, że zmiana jest procesem trwałym, towarzyszącym ludzkości od zarania dziejów.
Dopiero na tym tle można prowadzić rozważania na temat kondycji państwa we współczesnym świecie. W praktyce ograniczyliśmy bezpośrednie odniesienia do Polski na rzecz bardziej ogólnych, uniwersalnych analiz, które da się odnieść zarówno do naszego kraju, jak i innych podmiotów, w tym pozaeuropejskich. Bezpośrednie rozważania na temat przyszłości Polski planujemy w kolejnych pracach Komitetu Prognoz. Z tego powodu zdecydowaliśmy się nadać tej książce bardziej uniwersalny tytuł, uwypuklając znaczenie zmiany, która w naszej opinii powinna być napędzana różnymi czynnikami, w tym globalizacją.
(ze Wstępu)