Rewitalizacja to pojęcie, które zarówno w dyskursie naukowym, jak i publicystycznym w ostatnich latach w Polsce stało się niezwykle popularne, także za sprawą nowych regulacji prawnych i narzędzi pozostających w gestii władz publicznych (m.in. gminnych programów rewitalizacji). Współcześnie rewitalizacja definiowana jest jako proces zorientowany na osiągnięcie trwałości i skuteczności przekształceń oraz eliminacji negatywnych zjawisk. Podkreśla się także jej kompleksowość i interdyscyplinarność, wskazując na kontekst terytorialny i potrzebę szerokiego uspołecznienia.
Celem publikacji jest zaprezentowanie ewolucyjnego i złożonego charakteru procesów rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem ich współczesnego rozumienia, eksponującego włączenie społeczne, zintegrowane podejście oraz konieczność stosowania innowacyjnych metod i narzędzi zarządzania. Tak sformułowany cel pozwolił na skonstruowanie pytań, które ukonstytuowały układ prezentowanej pracy. Autorzy przygotowując poszczególne rozdziały odnosili się do następujących kwestii:
• jak kształtowało się (w ujęciu historycznym) podejście do procesów rewitalizacji i ich definiowania?
• jakie można wskazać cechy, wymiary i składowe procesu rewitalizacji?
• jaką rolę w procesie rewitalizacji odgrywa partycypacja i jak można angażować (z wykorzystaniem jakich narzędzi) interesariuszy?
• jak można wykorzystać współczesne idee i koncepcje rozwoju miast w kształtowaniu efektywności i skuteczności procesów rewitalizacji?
• w jaki sposób planować procesy rewitalizacji, w tym jak ujmować w nich zintegrowane podejście?
Publikacja powstała na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz innych źródeł zastanych (w tym aktów prawnych, raportów, dokumentów lokalnych i stron internetowych). Ponadto rozważania teoretyczne uzupełnione zostały o obserwację uczestniczącą i doświadczenia eksperckie autorów, wynikające ze współpracy z samorządami różnych szczebli w procesach rewitalizacji.