Description
„Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Wydanie książki zbiega się z dwoma kluczowymi wydarzeniami na świecie w roku 2020, ściśle związanymi z biotechnologią. Pierwsze to bezsprzecznie wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Świat wiąże ogromne nadzieje z nową skuteczną szczepionką, co jest niezwykle ważnym globalnym wyzwaniem dla współczesnej biotechnologii. Drugie wydarzenie to przyznanie Nagrody Nobla za odkrycie metody edycji genomu CRISPR/Cas9. Zdaniem wielu ekspertów biotechnologia stała się w XXI wieku jedną z trzech – obok informatyki i telekomunikacji – najważniejszych dziedzin gospodarki światowej, która wpływa na jakość naszego codziennego życia.
Czytelnicy odnajdą wiele ciekawych zagadnień z zakresu biotechnologii mikroorganizmów, środowiska, roślin i zwierząt, wykorzystania komórek macierzystych czy stosowania szczepionek. Zostały również przedstawione regulacje prawne w biotechnologii, zagadnienia związane z patentowaniem, stosunek społeczeństwa do biotechnologii. Dokonano podsumowania dotychczasowych osiągnięć polskiej biotechnologii w wielu obszarach, m.in. medycyny, środowiska czy rolnictwa oraz tego, jak wypadamy na tle świata.
Autorzy wzbogacili książkę o rozdziały dotyczące przełomowych badań i rozwoju nowoczesnych, innowacyjnych technologii i technik, m.in. edycji genomu CRISPR/Cas9, zawarto też aktualne informacje na temat pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Sporo miejsca poświęcono aspektom związanym z bezpieczeństwem genetycznie modyfi kowanych organizmów (GMO) czy mikroorganizmów (GMM). Zwrócono uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie mogą spowodować nieumiejętnie stosowane narzędzia biotechnologiczne. Podsumowując, z zadowoleniem należy przyjąć kolejne wydanie publikacji „Biotechnologia 2020. O co najczęściej pytamy?”, która rzeczywiście dostarcza czytelnikom nowej i pożytecznej wiedzy.
Z recenzji prof. dr. hab. Jarosława Olava Horbańczuka