Pandemia i jej skutki zdrowotne i demograficzne
Details
Description
Przedstawione opracowanie zawiera opinię Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk (KND PAN) dotyczącą pandemii COVID-19 w Polsce. Zostało ono przygotowane pod redakcją prof. Ireneusza Kuropki na podstawie opracowań członków KND PAN: profesorów Agnieszki Rossy, Wiktorii Wróblewskiej, Ireneusza Kuropki, Przemysława Śleszyńskiego i Bogdana Wojtyniaka. Pełne teksty poszczególnych autorów są dostępne na stronie internetowej KND PAN.
Celem opracowania jest ocena wybranych demograficznych skutków pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Główna uwaga skupia się na wpływie pandemii na stan zdrowia i potencjał ludnościowy kraju, charakteryzowany głównie poprzez zmiany liczby ludności i jej struktury według płci i wieku. Opracowanie składa się z 7 powiązanych ze sobą punktów. W pierwszym omówiono zmiany umieralności w Polsce przed 2020 r., wskazując na ich niekorzystny przebieg w okresie bezpośrednio poprzedzającym pandemię. W kolejnych punktach przedstawiono kwestie definicyjne związane z pojęciem „osoby chorej na COVID-19” i jakością danych do oceny zapadalności na tę chorobę. Wskazano na zróżnicowane sposoby gromadzenia danych w tym zakresie w różnych krajach. Następnie omówiono liczbę zgonów i ich natężenie w Polsce w 2020 r. oraz pokazano ich wpływ na przeciętne dalsze trwanie życia noworodka (parametr e0 z tablic trwania życia). W analizach uwzględniono podstawowe cechy populacji tj. płeć, wiek i miejsce zamieszkania osób zmarłych. Pokazano także sytuację w Polsce na tle sytuacji w wybranych krajach. Opracowanie zamykają wyniki symulacji pokazujące wpływ pandemii na liczebność wybranych grup ludności.
Do przygotowania opracowania wykorzystano dane Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Zdrowia, Eurostatu oraz Oxford University Nuffield Department of Primary Care Health Sciences, Centre for Evidence-Based Medicine.
( Wprowadzenie)
Content